Kā pārvarēt bailes no zobārsta?

Dr.Signe Ozoliņa, sertificēta vispārējā zobārste Dr. Signe Ozoliņa (zobārstniecības klīnika SIROWA Rīga): Zobārstam, gluži kā labam psihologam, ir svarīgi zināt, kāpēc pacientam ir bail un kāpēc bailes radušās. Dodoties uz klīniku, zobārsts noteikti jāinformē par savu satraukumu un bailēm, tad ārsts vairāk pievērsīs uzmanību cilvēka psiholoģiskajam komfortam, – aprunāsies, iedos nomierinošus medikamentus, ja nepieciešams. Visgrūtāk ir strādāt ar pacientiem, kas bailēs neatzīstas, bet ģībst.”
 Atklāj 8 padomus, kā uzveikt bailes no zobārsta?
Zobārsta un psihoterapeita padomi, kā pārvarēt bailes no zobārsta:
 1. Izvēlies uzticamu klīniku.
Pajautā tuviniekiem un draugiem, kādu klīniku apmeklē viņi, izjautā par klīnikas personālu, speciālistiem un viņu pieredzi. Uzdod dažādus interesējošus jautājumus un uzzini, kāpēc viņi izvēlējušies konkrēto vietu. Savu vizīti piesaki klīnikā, kas tev šķiet visatbilstošākā un uzticamākā.
2. Ej izlūkos.
Ja bailes ir patiešām nepārvaramas, pirmajā reizē nebūt nav jāsēžas krēslā. Aplūko uzgaidāmo telpu, aprunājies ar administratoru. Pārmij pāris vārdus ar zobārstu ārpus viņa kabineta.
3. Iejūties situācijā.
Nākamajā klīnikas apmeklējuma reizē jau dodies uz zobārsta kabinetu un apsēdies pacientam paredzētajā krēslā. Izzini situāciju, un, ja nepieciešams, izjautā zobārstu par ikkatru telpā atrodamo rīku. Atļauj zobārstam ielūkoties tavā mutē, pagaidām nekādas procedūras neveicot.
 4. Plāno  laiku.
Īsto vizīti ieplāno rīta pusē, lai visu dienu nav jādomā par gaidāmo apmeklējumu. Ja par to ilgstoši domāsi, satraukums būs daudz lielāks.
5. Sāc ar mazāko problēmu.
Vispirms vajadzētu tikt galā ar mazāk bojāto zobu. Ar laiku pie ārsta apmeklējumiem pieradīsi un varēsi novērst arī lielākas problēmas.
6. Neatliec vizīti.
Ja nepieciešama nākamā vizīte, ieplāno to nedēļas laikā. Nevilcinies un necenties meklēt dažādus ieganstus, lai klīnikā neatgrieztos – jo ātrāk ar radušos situāciju tiksi galā, jo labāk jutīsies.
7. Esi pie samaņas.
Zobārsts noteikti rūpēsies, lai procedūru laikā tu nepiedzīvotu sāpes. Vari lūgt arī nomierinošas tabletes, taču, ja vien iespējams, iztiec bez iemidzinošiem medikamentiem, sedācijas vai vispārējās anestēzijas (narkozes). Ja situāciju pārdzīvosi, apzinoties notiekošo, nākamreiz atgriezties klīnikā būs vieglāk.
8. Meklē atbalstu.
Aprunājies par savām izjūtām un piedzīvoto ar radiem, draugiem. Ja nepieciešams, vērsies pie psihoterapeita vai meklē atbalsta grupu – tādas ir atrodamas arī interneta vidē.
Noderīgas saites:
Piesakies konsultācijai pie zobārstniecības klīnikas SIROWA Rīga zobārstiem, kas palīdzēs pārvarēt  bailes un iegūt skaistus un veselus zobus!
Vairāk informācijas par zobu ārstēšanu vispārējā anestēzijā narkozē
 *Materiāls veidots, izmantojot žurnāla „Veselība” (marts, 2013) publikāciju 70 lpp.