Alternatīva, ja bailes ir stiprākas par zobu sāpēm

 

Kas ir vispārējā anestēzija (narkoze)?

Vispārējā anestēzija ir vispārēja centrālās nervu sistēmas reakcija uz doto līdzekļu iedarbību, kam ir narkotiska ietekme. Narkozes ietekmē iestājas apziņas izslēgšanās. Narkozes stāvoklis ir atgriezenisks, tāpēc pēc anestētiķu pārtraukšanas atjaunojas organisma sākotnējais stāvoklis.

Vēl aizvien ir cilvēki, kuriem ir paniskas bailes no zobārsta jeb stomatofobija, Stiprām bailēm no zobārsta var būt dažādi iemesli: negatīva pieredze un/vai izteikti bojāti zobi bērnībā, saklausīti stāsti ģimenē, masu medijos.  Ar pašiem mazākajiem pacientiem ir daudz grūtāk „sarunāt”, ka zobārsta krēslā jāsēž pavisam mierīgi un zobu ārstēšanas procedūra ir pavisam vienkārša un nesāpīga.

Ja nav iespējams veidot dialogu ar pacientu, taču nepieciešama zobu ārstēšana, tad 21. gadsimta stomatoloģija piedāvā vienkāršu un ērtu risinājumu – zobu labošanu un ārstēšanu vispārējā anestēzijā (narkozē). Mēs, zobārstniecības klīnikas SIROWA Rīga zobārsti, piedāvājam izzināt alternatīvu ārstēšanu – zobārstniecību bez sāpēm!

Zobu labošana vispārējā anestēzijā (narkozē) ir procedūra ar lielāku vai mazāku risku, taču tā ir alternatīva, ja bērnam ir paniskas bailes no zobārsta vai zobi tiek laboti gluži vai piespiedu kārtā. Ja zobu labošana nav iespējama bērna psiholoģisko vai fizioloģisko iemeslu dēļ (bērns ir pārāk jauns, ir kādas centrālās nervu sistēmas saslimšanas vai arī pastāv nepārvaramas bailes no ārsta) un tāpēc bērnam nav iespējams izveidot sadarbību ar zobārstu.

Daļai cilvēku joprojām ir nepareizs priekšstats par anestēziju. Vieni uzskata, ka tā no mūža noņem gadu, citi – vairākus gadus. Patiesībā tā nav – anestēzija tikai aizsargā cilvēka organismu no stresa. Vai tā ir kaitīga? Anestēzijas kaitīgumu varētu pielīdzināt cukura, sāls vai E-vielu atstātajām sekām cilvēka organismā. Sedācija ar medicīnisko gāzi vai medikamentiem ir droša metode anesteziologu darbā. Tomēr jebkurā medicīnas nozarē pastāv zināms risks. Anestēzijā tas ir mazs, sedācijā – ļoti mazs. Ķirurgiem ir vieglāk strādāt ar pacientiem, ko neapdraud eventuālie spriedzes izraisītie sarežģījumi.

/Dr. Juris Svaža/